ADP3338AKC-1.8-RL7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP3338AKC-1.8-RL7
ADP3338AKC-1.8-RL7
Part Number
ADP3338AKC-1.8-RL7
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LDO 1A PREC 1.8V SOT-223
Data sheet
ADP3338AKC-1.8-RL7.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
ADP3338AKC-1.8-RL7
Comments
    ADP3338AKC-1.8-RL7 Specifications
    PackageBulk
    SeriesanyCAP®
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)8V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 1A
    Current - Supply (Max)30 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-3
    Current - Quiescent (Iq)190 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V