ADP3338AKC-2.5-RL7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP3338AKC-2.5-RL7
ADP3338AKC-2.5-RL7
Part Number
ADP3338AKC-2.5-RL7
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT223-3
Data sheet
ADP3338AKC-2.5-RL7.pdf
Delivery Services
ADP3338AKC-2.5-RL7
Comments
    ADP3338AKC-2.5-RL7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)8V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 1A
    Current - Supply (Max)30 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-3
    Current - Quiescent (Iq)190 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V