ADP3338AKC-3.3-RL
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP3338AKC-3.3-RL
ADP3338AKC-3.3-RL
Part Number
ADP3338AKC-3.3-RL
Description
IC REG LDO 1A PREC 3.3V SOT-223
Data sheet
ADP3338AKC-3.3-RL.pdf
Delivery Services
ADP3338AKC-3.3-RL
Comments
    ADP3338AKC-3.3-RL Specifications
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)8V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 1A
    Current - Supply (Max)30 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-3
    Current - Quiescent (Iq)190 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V