ADP3339AKC-2.85-R7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ADP3339AKC-2.85-R7
ADP3339AKC-2.85-R7
Part Number
ADP3339AKC-2.85-R7
Description
IC REG LDO 1.5A 2.85V SOT-223 TR
Data sheet
ADP3339AKC-2.85-R7.pdf
Delivery Services
ADP3339AKC-2.85-R7
Comments
    ADP3339AKC-2.85-R7 Specifications
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.48V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)40 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-3
    Current - Quiescent (Iq)200 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V