AN77L035
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AN77L035
AN77L035
Part Number
AN77L035
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
IC REG LINEAR 3.5V 100MA TO92-3
Data sheet
AN77L035.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AN77L035
Comments
    AN77L035 Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR69dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-30°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)14.14V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-92-3
    Current - Quiescent (Iq)5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.5V