AN80L18RMSTX
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AN80L18RMSTX
AN80L18RMSTX
Part Number
AN80L18RMSTX
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA MINI-5D
Data sheet
AN80L18RMSTX.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AN80L18RMSTX
Comments
    AN80L18RMSTX Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)14.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageMINI-5D
    Current - Quiescent (Iq)5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V