AP1086K25L-U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP1086K25L-U
AP1086K25L-U
Part Number
AP1086K25L-U
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO263-2
Data sheet
AP1086K25L-U.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP1086K25L-U
Comments
    AP1086K25L-U Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V