AP1115AY28L-13
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP1115AY28L-13
AP1115AY28L-13
Part Number
AP1115AY28L-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 2.8V 600MA SOT89-3
Data sheet
AP1115AY28L-13.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP1115AY28L-13
Comments
    AP1115AY28L-13 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-243AA
    Control Features-
    Current - Output600mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 600mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V