AP1117D15G-13
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP1117D15G-13
AP1117D15G-13
Part Number
AP1117D15G-13
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A TO252-3
Data sheet
AP1117D15G-13.pdf
Delivery Services
AP1117D15G-13
Comments
    AP1117D15G-13 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (180Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V