AP1117E25G-13
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP1117E25G-13
AP1117E25G-13
Part Number
AP1117E25G-13
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT223-3
Data sheet
AP1117E25G-13.pdf
Delivery Services
AP1117E25G-13
Comments
    AP1117E25G-13 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (180Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V