AP1122EG-13
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP1122EG-13
AP1122EG-13
Part Number
AP1122EG-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT223-3
Data sheet
AP1122EG-13.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP1122EG-13
Comments
    AP1122EG-13 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V