AP1184T5-25L-U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP1184T5-25L-U
AP1184T5-25L-U
Part Number
AP1184T5-25L-U
Description
IC REG LINEAR 2.5V 4A TO220-5
Data sheet
AP1184T5-25L-U.pdf
Delivery Services
AP1184T5-25L-U
Comments
    AP1184T5-25L-U Specifications
    PackageTube,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Control Features-
    Current - Output4A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.85V @ 4A
    Current - Supply (Max)70 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Current - Quiescent (Iq)25 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V