AP1186T5-25L-U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP1186T5-25L-U
AP1186T5-25L-U
Part Number
AP1186T5-25L-U
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO220-5
Data sheet
AP1186T5-25L-U.pdf
Delivery Services
AP1186T5-25L-U
Comments
    AP1186T5-25L-U Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 150°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.38V @ 1.5A
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V