AP130-15YG-13
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP130-15YG-13
AP130-15YG-13
Part Number
AP130-15YG-13
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT89-3
Data sheet
AP130-15YG-13.pdf
Delivery Services
AP130-15YG-13
Comments
    AP130-15YG-13 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR58dB (100Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-243AA
    Control Features-
    Current - Output300mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-3
    Current - Quiescent (Iq)100 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V