AP130-28SAG-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP130-28SAG-7
AP130-28SAG-7
Part Number
AP130-28SAG-7
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23-3
Data sheet
AP130-28SAG-7.pdf
Delivery Services
AP130-28SAG-7
Comments
    AP130-28SAG-7 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR58dB (100Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Control Features-
    Current - Output300mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-3
    Current - Quiescent (Iq)100 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V