AP131-15WG-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP131-15WG-7
AP131-15WG-7
Part Number
AP131-15WG-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT25
Data sheet
AP131-15WG-7.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP131-15WG-7
Comments
    AP131-15WG-7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (100Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-25
    Current - Quiescent (Iq)100 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V