AP139-18WG-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP139-18WG-7
AP139-18WG-7
Part Number
AP139-18WG-7
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT25
Data sheet
AP139-18WG-7.pdf
Delivery Services
AP139-18WG-7
Comments
    AP139-18WG-7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB ~ 30dB (1KHz ~ 100KHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-25
    Current - Quiescent (Iq)60 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V