AP2112R5-1.2TRG1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP2112R5-1.2TRG1
AP2112R5-1.2TRG1
Part Number
AP2112R5-1.2TRG1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 1.2V 600MA SOT89-5
Data sheet
AP2112R5-1.2TRG1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP2112R5-1.2TRG1
Comments
    AP2112R5-1.2TRG1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65sB (100Hz ~ 1KHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-89-5/6
    Control FeaturesEnable
    Current - Output600mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 600mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-5
    Current - Quiescent (Iq)80 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V