AP2112R5A-2.5TRG1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP2112R5A-2.5TRG1
AP2112R5A-2.5TRG1
Part Number
AP2112R5A-2.5TRG1
Description
IC REG LINEAR 2.5V 600MA SOT89-5
Data sheet
AP2112R5A-2.5TRG1.pdf
Delivery Services
AP2112R5A-2.5TRG1
Comments
    AP2112R5A-2.5TRG1 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR65sB (100Hz ~ 1KHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-89-5/6
    Control FeaturesEnable
    Current - Output600mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 600mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-5
    Current - Quiescent (Iq)80 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V