AP2114DA-3.3TRG1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP2114DA-3.3TRG1
AP2114DA-3.3TRG1
Part Number
AP2114DA-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-2
Data sheet
AP2114DA-3.3TRG1.pdf
Delivery Services
AP2114DA-3.3TRG1
Comments
    AP2114DA-3.3TRG1 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (100Hz ~ 1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.75V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V