AP2114S-1.8TRG1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP2114S-1.8TRG1
AP2114S-1.8TRG1
Part Number
AP2114S-1.8TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO263
Data sheet
AP2114S-1.8TRG1.pdf
Delivery Services
AP2114S-1.8TRG1
Comments
    AP2114S-1.8TRG1 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR68dB (100Hz ~ 1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263
    Current - Quiescent (Iq)75 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V