AP2115M-3.3TRG1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP2115M-3.3TRG1
AP2115M-3.3TRG1
Part Number
AP2115M-3.3TRG1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8SOIC
Data sheet
AP2115M-3.3TRG1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP2115M-3.3TRG1
Comments
    AP2115M-3.3TRG1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (100Hz ~ 1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.75V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V