AP2115R5A-1.2TRG1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP2115R5A-1.2TRG1
AP2115R5A-1.2TRG1
Part Number
AP2115R5A-1.2TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT89-5
Data sheet
AP2115R5A-1.2TRG1.pdf
Delivery Services
AP2115R5A-1.2TRG1
Comments
    AP2115R5A-1.2TRG1 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR68dB (100Hz ~ 1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 1A
    Supplier Device PackageSOT-89-5
    Current - Quiescent (Iq)75 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V