AP2121AK-1.2TRE1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP2121AK-1.2TRE1
AP2121AK-1.2TRE1
Part Number
AP2121AK-1.2TRE1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 1.2V 200MA SOT23-5
Data sheet
AP2121AK-1.2TRE1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP2121AK-1.2TRE1
Comments
    AP2121AK-1.2TRE1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.9V @ 200mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)50 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V