AP2121AK-1.5TRE1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP2121AK-1.5TRE1
AP2121AK-1.5TRE1
Part Number
AP2121AK-1.5TRE1
Description
IC REG LINEAR 1.5V 200MA SOT23-5
Data sheet
AP2121AK-1.5TRE1.pdf
Delivery Services
AP2121AK-1.5TRE1
Comments
    AP2121AK-1.5TRE1 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 200mA
    Current - Quiescent (Iq)50 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V