AP2132BMP-1.5TRG1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP2132BMP-1.5TRG1
AP2132BMP-1.5TRG1
Part Number
AP2132BMP-1.5TRG1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LIN POS ADJ 2A 8PSOP
Data sheet
AP2132BMP-1.5TRG1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP2132BMP-1.5TRG1
Comments
    AP2132BMP-1.5TRG1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (100Hz ~ 1kHz)
    Output TypeAdjustable (Fixed)
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
    Control FeaturesEnable, Power Good
    Current - Output2A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.45V @ 2A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)3V
    Supplier Device Package8-PSOP
    Current - Quiescent (Iq)300 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.8V (1.5V)