AP2138R-1.2TRG1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP2138R-1.2TRG1
AP2138R-1.2TRG1
Part Number
AP2138R-1.2TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.2V 250MA SOT89
Data sheet
AP2138R-1.2TRG1.pdf
Delivery Services
AP2138R-1.2TRG1
Comments
    AP2138R-1.2TRG1 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusNot For New Designs
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-243AA
    Control Features-
    Current - Output250mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 250mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-3
    Current - Quiescent (Iq)1.5 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V