AP2210K-3.3TRE1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP2210K-3.3TRE1
AP2210K-3.3TRE1
Part Number
AP2210K-3.3TRE1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-5
Data sheet
AP2210K-3.3TRE1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP2210K-3.3TRE1
Comments
    AP2210K-3.3TRE1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (100Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)13.2V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 300mA
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)180 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V