AP2213M-2.5TRG1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP2213M-2.5TRG1
AP2213M-2.5TRG1
Part Number
AP2213M-2.5TRG1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8SOIC
Data sheet
AP2213M-2.5TRG1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP2213M-2.5TRG1
Comments
    AP2213M-2.5TRG1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (100Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 500mA
    Current - Supply (Max)28 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)180 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V