AP7115-28WG-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7115-28WG-7
AP7115-28WG-7
Part Number
AP7115-28WG-7
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT25
Data sheet
AP7115-28WG-7.pdf
Delivery Services
AP7115-28WG-7
Comments
    AP7115-28WG-7 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.3V @ 150mA
    Current - Quiescent (Iq)80 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V