AP7115-33WG-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7115-33WG-7
AP7115-33WG-7
Part Number
AP7115-33WG-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT25
Data sheet
AP7115-33WG-7.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP7115-33WG-7
Comments
    AP7115-33WG-7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.3V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-25
    Current - Quiescent (Iq)80 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V