AP7217A-33SG-13
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7217A-33SG-13
AP7217A-33SG-13
Part Number
AP7217A-33SG-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 3.3V 600MA 8SOP
Data sheet
AP7217A-33SG-13.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP7217A-33SG-13
Comments
    AP7217A-33SG-13 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output600mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.9V @ 600mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOP
    Current - Quiescent (Iq)80 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V