AP7315-11SA-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7315-11SA-7
AP7315-11SA-7
Part Number
AP7315-11SA-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 1.1V 150MA SOT23
Data sheet
AP7315-11SA-7.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP7315-11SA-7
Comments
    AP7315-11SA-7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Control Features-
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.25V
    Voltage Dropout (Max)0.64V @ 150mA
    Current - Supply (Max)100 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-3
    Current - Quiescent (Iq)60 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.1V