AP7315DQ-33W5-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7315DQ-33W5-7
AP7315DQ-33W5-7
Part Number
AP7315DQ-33W5-7
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT25
Data sheet
AP7315DQ-33W5-7.pdf
Delivery Services
AP7315DQ-33W5-7
Comments
    AP7315DQ-33W5-7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.25V
    Voltage Dropout (Max)0.29V @ 150mA
    Current - Supply (Max)100 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-25
    Current - Quiescent (Iq)60 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V