AP7333-28SAG-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7333-28SAG-7
AP7333-28SAG-7
Part Number
AP7333-28SAG-7
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23-3
Data sheet
AP7333-28SAG-7.pdf
Delivery Services
AP7333-28SAG-7
Comments
    AP7333-28SAG-7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (100Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Control Features-
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.55V @ 300mA
    Current - Supply (Max)85 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-3
    Current - Quiescent (Iq)75 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V