AP7344D-285285RH4-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7344D-285285RH4-7
AP7344D-285285RH4-7
Part Number
AP7344D-285285RH4-7
Description
IC REG LIN 2.85V/2.85V X2DFN1612
Data sheet
AP7344D-285285RH4-7.pdf
Delivery Services
AP7344D-285285RH4-7
Comments
    AP7344D-285285RH4-7 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-XFDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA, 300mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators2
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.25V
    Voltage Dropout (Max)0.3V @ 300mA, 0.3V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageX2-DFN1612-8
    Current - Quiescent (Iq)140 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V, 2.85V