AP7347DQ-18W5-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7347DQ-18W5-7
AP7347DQ-18W5-7
Part Number
AP7347DQ-18W5-7
Description
LDO CMOS LOWCURR SOT25 T&R 3K
Data sheet
AP7347DQ-18W5-7.pdf
Delivery Services
AP7347DQ-18W5-7
Comments
    AP7347DQ-18W5-7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.55V @ 500mA
    Supplier Device PackageSOT-25
    Current - Quiescent (Iq)125 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V