AP7350-18CF4-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7350-18CF4-7
AP7350-18CF4-7
Part Number
AP7350-18CF4-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LIN 1.8V 150MA X2WLB0606
Data sheet
AP7350-18CF4-7.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP7350-18CF4-7
Comments
    AP7350-18CF4-7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-XFBGA, WLBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesCurrent Limit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.25V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageX2-WLB0606-4
    Current - Quiescent (Iq)400 nA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V