AP7361-18D-13
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7361-18D-13
AP7361-18D-13
Part Number
AP7361-18D-13
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO252
Data sheet
AP7361-18D-13.pdf
Delivery Services
AP7361-18D-13
Comments
    AP7361-18D-13 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V