AP7361C-10FGE-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7361C-10FGE-7
AP7361C-10FGE-7
Part Number
AP7361C-10FGE-7
Description
IC REG LINEAR 1V 1A 8UDFN
Data sheet
AP7361C-10FGE-7.pdf
Delivery Services
AP7361C-10FGE-7
Comments
    AP7361C-10FGE-7 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-UDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.84V @ 1A (Typ)
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageU-DFN3030-8 (Type E)
    Current - Quiescent (Iq)80 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1V