AP7361C-28ER-13
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7361C-28ER-13
AP7361C-28ER-13
Part Number
AP7361C-28ER-13
Description
IC REG LINEAR 2.8V 1A SOT223R
Data sheet
AP7361C-28ER-13.pdf
Delivery Services
AP7361C-28ER-13
Comments
    AP7361C-28ER-13 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.36V @ 1A (Typ)
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223R
    Current - Quiescent (Iq)80 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V