AP7361E-25FGE-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7361E-25FGE-7
AP7361E-25FGE-7
Part Number
AP7361E-25FGE-7
Description
LDO CMOS HICURR U-DFN3030-8 T&R
Data sheet
AP7361E-25FGE-7.pdf
Delivery Services
AP7361E-25FGE-7
Comments
    AP7361E-25FGE-7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-UDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable, Power Good
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageU-DFN3030-8 (Type E)
    Current - Quiescent (Iq)91 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V