AP7365-18SNG-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7365-18SNG-7
AP7365-18SNG-7
Part Number
AP7365-18SNG-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LIN 1.8V 600MA 6DFN2020
Data sheet
AP7365-18SNG-7.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP7365-18SNG-7
Comments
    AP7365-18SNG-7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-UDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output600mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 600mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageU-DFN2020-6
    Current - Quiescent (Iq)80 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V