AP7365-25SNG-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7365-25SNG-7
AP7365-25SNG-7
Part Number
AP7365-25SNG-7
Description
IC REG LIN 2.5V 600MA 6DFN2020
Data sheet
AP7365-25SNG-7.pdf
Delivery Services
AP7365-25SNG-7
Comments
    AP7365-25SNG-7 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-UDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output600mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 600mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageU-DFN2020-6
    Current - Quiescent (Iq)80 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V