AP7365-39YG-13
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7365-39YG-13
AP7365-39YG-13
Part Number
AP7365-39YG-13
Description
IC REG LINEAR 3.9V 600MA SOT89-3
Data sheet
AP7365-39YG-13.pdf
Delivery Services
AP7365-39YG-13
Comments
    AP7365-39YG-13 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-243AA
    Control Features-
    Current - Output600mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 600mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-3
    Current - Quiescent (Iq)80 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.9V