AP7370-28SA-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7370-28SA-7
AP7370-28SA-7
Part Number
AP7370-28SA-7
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23
Data sheet
AP7370-28SA-7.pdf
Delivery Services
AP7370-28SA-7
Comments
    AP7370-28SA-7 Specifications
    Control Features-
    Current - Output300mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)18V
    Current - Quiescent (Iq)2.5 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V