AP7370-36SA-7
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7370-36SA-7
AP7370-36SA-7
Part Number
AP7370-36SA-7
Description
IC REG LINEAR 3.6V 300MA SOT23
Data sheet
AP7370-36SA-7.pdf
Delivery Services
AP7370-36SA-7
Comments
    AP7370-36SA-7 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Control Features-
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 100mA
    Current - Supply (Max)300 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-3
    Current - Quiescent (Iq)2.5 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.6V