AP7383-36Y-13
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AP7383-36Y-13
AP7383-36Y-13
Part Number
AP7383-36Y-13
Description
IC REG LIN 3.6V SOT89 T&R 2.5K
Data sheet
AP7383-36Y-13.pdf
Delivery Services
AP7383-36Y-13
Comments
    AP7383-36Y-13 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-243AA
    Control Features-
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesCurrent Limit, Thermal Shutdown
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)1.5V @ 150mA
    Current - Supply (Max)3 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-3
    Current - Quiescent (Iq)3 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.6V