AS78L15RTR-E1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AS78L15RTR-E1
AS78L15RTR-E1
Part Number
AS78L15RTR-E1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA SOT89
Data sheet
AS78L15RTR-E1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AS78L15RTR-E1
Comments
    AS78L15RTR-E1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR39dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-243AA
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage Dropout (Max)1.8V @ 100mA (Typ)
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-3
    Current - Quiescent (Iq)6 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V