AZ1084CS-3.3TRE1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AZ1084CS-3.3TRE1
AZ1084CS-3.3TRE1
Part Number
AZ1084CS-3.3TRE1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO263
Data sheet
AZ1084CS-3.3TRE1.pdf
Delivery Services
AZ1084CS-3.3TRE1
Comments
    AZ1084CS-3.3TRE1 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)1.5V @ 4.5A
    Supplier Device PackageTO-263
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V